Разкрити факти за Хайдутин

          Чавдар е главният герой в поемата. Той е представен в момента, когато, едва дванайсетгодишен, прави своя избор в живота. Чавдар е красиво дете (

След Освобождението на България, хайдутството е погълнато от движението за национално обединение на българските земи.

След разтуряне на легията от сръбското правителство, Ильо войвода с част от четата си се настанява в Крагуевац. Научавайки за неговото участие в легията, турците отново залавят семейството му и го закарват в затвора в Скопие, където са държани под най-строг надзор.

Социалната оценка на хайдутите в историческа ретроспекция също се мени. Именно по това време и империята търпи първия си по-сериозен разгром в битката при Лепанто, а в българските земи избухва първото организирано мощно народно недоволство срещу османската власт – Първото търновско въстание.

По българските земи, все още живеят българи, които не прекланят глава и не престават да се борят и бунтуват срещу завоевателите.

Основен двигател през този период вече не е личната мъст, а бунтовният порив с основната цел – народната свобода.

Цеко Петков Това е непълен списък на български хайдути със сравнително малко биографични данни от много краища на Балканския полуостров, населявани с българи.

н. Хайдутите действуват най-вече в планинските райони, които са труднодостъпни и в които лесно могат да се укрият и да получат народна закрила. Хайдути има в Стара планина и Средна гора, но също така и в Пирин, Рила, Витоша – около София, в Родопите, в Югоизточна България и другаде.

Ангарията се превръща в закон, произволът – в система. Изобилстват документи, които говорят за безброй издевателства, заграбване на земи, изнасилвания, завличане на българки в харемите, липса на правосъдие, убийства и грабежи.

Маламир е най-малкият от синовете на Омуртаг и застава начело на българската държава

Жестокостта и масовите кланета след Априлското въстание, довеждат до Руско-турската война

Творбата пресъздава събирателния образ на хайдутина, който вълнува поета от ранно детство. „Хайдути" е пропита с искрен и дълбок патриотизъм, с горещо родолюбие и с всеотдайно преклонение пред подвига на хайдутите.

А лирическият драматичен диалог разкрива преживяванията на дванадесетгодишния хлапак Чавдар и неговата майка. Той подсказва как се формират целите и идеалите на момчето.

В обръщението „мале" е скрита любовта - признателност на малкото момче и неговата готовност да помогне на майка си. Тази топлота и сърдечност хармонират със страданието на българката. Образът на Чавдар става обаятелен. Той е изпълнен не само с гняв, Хайдутин но и с нежна обич. Любовта към майката и бащата, състраданието към тях насочват към морала на бъдещия хайдутин - сърдечна, човечна отзивчивост към страдащите и решителна непримиримост към носителите на злото. А болката, скръбта на майката подсказват за неговата съдба - всеотдайна саможертва за свободата на човека и на родината.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Разкрити факти за Хайдутин”

Leave a Reply

Gravatar